e-Doręczenia dla przedsiębiorców

e-Doręczenia to usługa, która umożliwia wysyłanie i odbieranie korespondencji elektronicznie, ze skutkiem równoważnym z listem poleconym za potwierdzeniem odbioru.

Krajowy System Doręczeń Elektronicznych będzie wdrażany etapami, ale już od 01.10.2029 roku wszystkie podmioty publiczne będą musiały prowadzić korespondencję urzędową poprzez usługę e-Doręczenia.

Skrzynkę do e-Doręczeń będą musiały mieć również podmioty niepubliczne.

Od 30 grudnia 2023 roku osoby wykonujące niektóre zawody zaufania publicznego będą miały obowiązek posiadania adresu do e-Doręczeń wpisanego do bazy adresów elektronicznych (BAE) oraz doręczać pisma na adres do e-Doręczeń podmiotom, które z niego korzystają. Dotyczy to następujących zawodów zaufania publicznego:

  • adwokata,
  • radcy prawnego,
  • doradcy podatkowego,
  • doradcy restrukturyzacyjnego,
  • rzecznika patentowego,
  • notariusza.

Termin, od którego podmioty zarejestrowane w CEIDG i KRS mają obowiązek posiadania skrzynki do e-Doręczeń, zależy od daty rejestracji firmy w odpowiednim rejestrze.

Firmy rejestrujące działalność w KRS po 30 grudnia 2023 roku, a w CEIDG od 1 stycznia 2024 roku, będą zakładać skrzynki do e-Doręczeń razem z rejestracją firmy.

Podmioty niepubliczne wpisane do KRS przed 30 grudnia 2023 roku muszą mieć adres do e-Doręczeń od 30 marca 2024 roku.

Podmioty niepubliczne wpisane do CEIDG przed 31 grudnia 2023 roku objęte zostaną obowiązkiem e-Doręczeń od 1 października 2026 roku jeśli w okresie od 30 września 2025 roku do 30 września 2026 roku nie będą zmieniały danych w CEIDG. Jeśli natomiast w podanym okresie dokonają zmian w CEIDG, to zostaną objęte obowiązkiem w dniu wpisu ich adresu do e-Doręczeń w BAE.

 

Podziel się:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn

Ostatnie wpisy

e-Doręczenia dla przedsiębiorców

e-Doręczenia dla przedsiębiorców e-Doręczenia to usługa, która umożliwia wysyłanie i odbieranie korespondencji elektronicznie, ze skutkiem równoważnym z listem poleconym za potwierdzeniem odbioru. Krajowy System Doręczeń

Wynagrodzenie minimalne w 2023 roku

Wynagrodzenie minimalne w 2023 roku W 2023 roku minimalne wynagrodzenie za pracę wzrośnie w dwóch etapach. Jest to związane z przepisami ustawy o minimalnym wynagrodzeniu

Krajowy System e-Faktur

Krajowy System e-Faktur Krajowy System e-Faktur (KSeF) umożliwia wystawianie i otrzymywanie faktur ustrukturyzowanych. Faktura ustrukturyzowana przyjmuje format xml zgodny ze strukturą logiczną e-Faktury FA(1) opublikowaną

Oferta pracy: Asystent w dziale księgowości

Asystent w dziale księgowości Miejsce pracy: Warszawa-Wola Opis stanowiska: wsparcie Głównego Księgowego w bieżących zadaniach wprowadzanie dokumentów księgowych do sytemu księgowego (Symfonia) pozostałe prace związane