PPK zostaną objęci wszyscy zatrudnieni do 55 roku życia. Osoby pomiędzy 55 a 69 rokiem życia mogą przystąpić do PPK na swój wniosek.
Co ważne, pomimo tego że PPK są powszechne, to są również dobrowolne – zatrudniony może zrezygnować z uczestnictwa w PPK poprzez złożenie odpowiedniej deklaracji.
Rezygnacja
Złożenie deklaracji ma ten skutek, że pracodawca jest zobowiązany maksymalnie w terminie 7 dni do poinformowania instytucji finansowej prowadzącej rachunek dla uczestnika o rezygnacji pracownika z uczestnictwa w programie.
W art. 23 ust 4 przeczytamy, że „podmiot zatrudniający nie dokonuje wpłat za uczestnika PPK, który złożył deklarację, począwszy od miesiąca, w którym uczestnik PPK złożył deklarację (…)”.
Jeśli rezygnacja z PPK nastąpiła po przekazaniu wpłaty za dany miesiąc, wówczas podlega ona zwrotowi.
Pracownicy chcący od razu zrezygnować z PPK muszą złożyć deklaracje w styczniu, a jeśli pracownik nadal nie będzie chciał uczestniczyć w PPK, będzie musiał składać deklarację o rezygnacji co 4 lata.
Wyjątki od obowiązku prowadzenia PPK
• Samozatrudniony, czyli osoba prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą, o ile nie zatrudnia osób będących osobami zatrudnionymi w rozumieniu ustawy o PPK.
• Osoba fizyczna, która zatrudnia, w zakresie niezwiązanym z prowadzoną działalnością gospodarczą tego podmiotu, inną osobę fizyczną, w zakresie niezwiązanym z działalnością gospodarczą tej osoby (czyli na przykład osoby zatrudniające opiekunki do dzieci lub dorywczą pomoc domową).
• Mikroprzedsiębiorca, któremu wszystkie osoby zatrudnione złożyły deklarację rezygnacji z dokonywania wpłat.
• Pracodawca, który (w terminie, w którym ustawa o PPK ma dla niego zastosowanie) prowadzi PPE oraz nalicza i odprowadza składki podstawowe do PPE w wysokości co najmniej 3,5% wynagrodzenia, jeżeli do PPE przystąpiło co najmniej 25% osób zatrudnionych.