Płaca minimalna ustalana jest w porozumieniu z Radą Dialogu Społecznego, która co roku dostaje propozycję od rządu w sprawie podniesienia pensji minimalnej. Propozycja Rady Dialogu Społecznego nie może być niższa od propozycji rządu. Ponieważ w określonym terminie 30 dni od otrzymania propozycji przedsiębiorcy i związkowcy nie doszli do porozumienia, o wysokości najniżej krajowej pensji w 2022 roku zdecyduje rząd. Ma na to czas do 15 września 2022 roku.

Do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów trafił już projekt rozporządzenia (RD405) w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokości minimalnej stawki godzinowej w 2022 roku. Proponowana w projektowanym rozporządzeniu wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2022 roku wynosi 3 000zł. Oznacza to wzrost o 7,1% w stosunku do roku 2021. Kwota minimalnej stawki godzinowej w 2022 roku przy wysokości minimalnej pensji na poziomie 3000 zł powinna wynosić 19,60 zł. Ustalane przez rząd kwoty zgodnie z przepisami nie są niższe od zaproponowanych Radzie Dialogu Społecznego.

 

 

Podziel się:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn

Dodaj komentarz

Ostatnie wpisy

Obniżenie limitu płatności gotówkowych

Obniżenie limitu płatności gotówkowych Podatnicy nie mogą zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów kosztu w tej części, w jakiej płatność dotycząca transakcji określonej w art. 19 ustawy z dnia 6 marca 2018 r.

Płaca minimalna na 2022 rok

Płaca minimalna ustalana jest w porozumieniu z Radą Dialogu Społecznego, która co roku dostaje propozycję od rządu w sprawie podniesienia pensji minimalnej. Propozycja Rady Dialogu

Rodzinny kapitał opiekuńczy

Do konsultacji społecznych trafił projekt ustawy, który przewiduje wprowadzenie nowego świadczenia – rodzinnego kapitału opiekuńczego. Rodzinny kapitał opiekuńczy przysługiwać będzie na każde drugie i kolejne