Subwencja otrzymana na mocy przepisów tarczy antykryzysowej z PFR traktowana jest jak pożyczka, więc nie jest zaliczana do przychodów. Jednak w dacie umorzenia pożyczki lub jej części należy umarzaną część opodatkować. (w przypadku osób fizycznych na podstawie art. 14 ust. 2 pkt 6 u.p.d.o.f.; w przypadku osób prawnych na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 3 lit. a u.p.d.o.p.)

Jednocześnie nie ma przepisu, który wyłącza możliwość zaliczenia do kosztów podatkowych wydatków sfinansowanych ze środków otrzymanej subwencji. Ministerstwo Finansów stwierdziło również, że “kwalifikacji wydatków jako kosztów uzyskania przychodów nie zmienia także ewentualne umorzenie pożyczki”.

7 czerwca 2021r. Krajowa Izba Doradców Podatkowych zaapelowała do Ministra Finansów o niezwłoczne podjęcie działań mających zapobiec opodatkowaniu firm.

Podziel się:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn

Dodaj komentarz

Ostatnie wpisy

Dłuższe terminy sprawozdawcze za 2021 rok

Dłuższe terminy sprawozdawcze za 2021 rok 10.03.2022r. weszło w życie  rozporządzenie Ministra Finansów z 7.03.2022r. zmieniające rozporządzenie w sprawie określenia innych terminów wypełniania obowiązków w

Obniżenie limitu płatności gotówkowych

Obniżenie limitu płatności gotówkowych Podatnicy nie mogą zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów kosztu w tej części, w jakiej płatność dotycząca transakcji określonej w art. 19 ustawy z dnia 6 marca 2018 r.