Subwencja otrzymana na mocy przepisów tarczy antykryzysowej z PFR traktowana jest jak pożyczka, więc nie jest zaliczana do przychodów. Jednak w dacie umorzenia pożyczki lub jej części należy umarzaną część opodatkować. (w przypadku osób fizycznych na podstawie art. 14 ust. 2 pkt 6 u.p.d.o.f.; w przypadku osób prawnych na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 3 lit. a u.p.d.o.p.)

Jednocześnie nie ma przepisu, który wyłącza możliwość zaliczenia do kosztów podatkowych wydatków sfinansowanych ze środków otrzymanej subwencji. Ministerstwo Finansów stwierdziło również, że “kwalifikacji wydatków jako kosztów uzyskania przychodów nie zmienia także ewentualne umorzenie pożyczki”.

7 czerwca 2021r. Krajowa Izba Doradców Podatkowych zaapelowała do Ministra Finansów o niezwłoczne podjęcie działań mających zapobiec opodatkowaniu firm.

Podziel się:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn

Dodaj komentarz

Ostatnie wpisy

Rodzinny kapitał opiekuńczy

Do konsultacji społecznych trafił projekt ustawy, który przewiduje wprowadzenie nowego świadczenia – rodzinnego kapitału opiekuńczego. Rodzinny kapitał opiekuńczy przysługiwać będzie na każde drugie i kolejne

Obowiązek wprowadzenia kas online od 1 lipca 2021

1 lipca 2021 obowiązek wprowadzenia kas online obejmuje kolejnych przedsiębiorców. Są to następujące branże: usługi fryzjerskie, usługi kosmetyczne i kosmetologiczne, opieka medyczna świadczona przez lekarzy